Andrei Cristea, discurs vehement la adresa arbitrajului, după ce a fost eliminat azi: ,,Astfel de fluieraşi mă deranjează”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 20:13,
Andrei Cristea – antrenor Poli Iași

Meciul dintre Poli Iaşi şi Astra Giurgiu, din etapa a 23-a a Ligii 1, disputat în Copou, s-a terminat cu victoria oaspeţilor, scor 3-2.

Golurile partidei au fost marcate de Montini în minutul 31, Canadjija în minutul 36 şi Wutrich în minutul 42 pentru Astra, în timp ce pentru Iaşi au înscris De Iriondo în minutul 2 şi Calcan în minutul 50.

Andrei Cristea, antrenorul echipei, s-a arătat foarte nemulţumit după acest joc. Acesta a avut un discurs destul de dur la adresa arbitrajului, mai ales că a fost şi eliminat de pe bancă în timpul partidei.

Citeşte şi VIDEO | Meci de infarct la Sfântu Gheorghe! Poli Iaşi face 3-3 la ultima fază a jocului

,,A fost o partidă complicată, o partidă foarte lungă. Eram convins că aşa va fi. Au venit cele 3 goluri inexplicabil sunt un pic dezamăgit pentru acest aspect.

(n.r. Despre arbitraj) Apropos de arbitraj, vreau să fac şi eu o remarcă, care pe mine m-a deranjat. Eu cred că meciul cu Petrolul şi meciul cu Astra le-am pierdut în partida cu Sepsi. Aş vrea să ne gândim foarte bine ce s-a întâmplat în acea partidă, cine ne-a arbitrat şi cine joacă la Astra.

Când vin astfel de fluieraşi care îţi întorc spatele şi nu-ţi dau nicio explicaţie, mă deranjează. N-aş vrea să comentez foarte mult arbitrajul, pentru că şi noi avem problemele noastre, dar este o problemă care, până la urmă, din ce văd eu, stabileşte ierarhiile în fotbalul românesc.

Citeşte şi Daniel Pancu și Andrei Cristea, la cuțite: “E o glumă tristă. Sunt câteva lecţii pe care i le dau”

Sunt antrenor în momentul de faţă, probabil că voi mai fi şi jucător, nu e că nu mai vreau să joc, dar îmi doresc ca eu să nu mai intru pe teren şi cei care o fac să înscrie goluri, fiindcă asta e cel mai important, ca echipa să se salveze.”, a declarat Andrei Cristea la finalul jocului cu Astra.

După această partidă, Poli Iaşi a rămas pe ultimul loc în Liga 1, cu 16 puncte adunate din cele 23 de jocuri disputate în acest sezon.

De cealaltă parte, Astra se află pe locul 13 în Liga 1, cu 25 de puncte acumulate din 23 de meciuri jucate până în acest moment.

Citeşte şi VIDEO | Meci nebun în Copou! Astra reușește să se impună în fața lui Poli Iași, cu scorul de 3-2