VIDEO | Alexandru Maxim și-a revenit după eșecul cu Armenia. „Dublă” marcată de român în Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 08 aprilie 2021, ora 19:40,
Alexandru Maxim

Alexandru Maxim, jucătorul român de la Gaziantep a reușit să înscrie o „dublă” în ultima etapă din campionatul Turciei.

Mijlocașul român, Alexandru Maxim a marcat două goluri în partida dintre Gaziantep și Basaksehir, meci din cadrul etapei a 31-a a Superligii turcă, încheiată cu victoria gazdele, scor, 2-0.

Internaționalul român a reuşit să înscrie mai întâi din penalty în minutul 30, dublând avantajul formaţiei în minutul 52, dintr-o pasă a lui Kevin Mirallas.

În urma acestei victorii, Gaziantep formația românilor, Maxim, Toșca și Cristi Săpunaru este pe locul 5 în Turcia cu 50 de puncte strânse în 31 de etape disputate.

După cele două goluri marcate în poarta campioanei en-titre, Basaksehir, Alexandru Maxim a ajuns la 13 goluri marcate și două pase decisive în actuala stagiune din Superliga turcă.