Afumaţi – Steaua, meci cu grad de risc ridicat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 30 mai 2021, ora 15:20,
Steaua Afumati

Steaua Bucureşti va juca astăzi, de la ora 17:30, meciul retur cu CS Afumaţi, din barajul pentru promovarea în Liga a 2-a.

După ce a câştigat meciul din tur cu 2-0, Steaua, echipă antrenată de Daniel Opriţa, pleacă cu prima şansă la promovare în meciul din deplasare, jucat la Afumaţi. Golurile victoriei din tur au fost marcate de către Zaharia în minutul 6, iar Chipirliu în minutul 28.

Sursa foto- AS47/Facebook

După ce s-a impus în meciul tur cu scorul de 2-0, Steaua este foarte aproape de a ajunge în Liga a 2-a, însă formaţia din Ghencea s-a declarat nemulţumită înaintea acestui joc, din cauza anunţului făcut de Jandarmeria Ilfov.

Potrivit comunicatului dat de Jandarmeria Ilfov, suporterii Stelei nu pot lua parte la jocul de la Afumaţi, pentru că în informarea dată este specificat faptul că la meci pot participa doar persoanele care au domiciliul în Afumaţi.

Însă pentru acest meci, Jandarmeria a încadrat evenimentul drept unul cu un grad foarte ridicat de risc. Pentru acest joc nu mai puţin de 300 de jandarmi au fost delegaţi. Pe lângă aceştia, la meci va mai asista şi o altă parte a Jandarmeriei călare, dar şi câini antrenaţi care se vor afla în preajma pădurii de lângă stadion, potrivit celor de la ProSport.

La stadionul din Afumaţi vor mai fi prezente două ambulanţe şi o maşină de pompieri, iar pe stadion vor putea pătrunde puţin peste 200 de persoane.

Potrivit prevederilor care sunt acum în vigoare în România, suporterii Stelei au primit doar 14 bilete la acest joc. 270 de locuri sunt în total disponibile, cât reprezintă 25% din capacitatea arenei din Afumaţi. Stelei i-au fost repartizate doar 5% din bilete.

Deşi suporterii Stelei nu au primit foarte multe bilete la acest meci, aceştia şi-au anunţat prezenţa în Afumaţi, unde ar putea fi în jur de o mie de ultraşi, potrivit sursei menţioante.