VIDEO | Adi Mutu, încântat de atitudinea fotbaliștilor săi în meciul cu Finlanda

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 septembrie 2020, ora 21:42,
mutu
mutu

România U21 a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), selecţionata similară a Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European U21 din 2021.

Adrian Mutu a declarat la finalul meciului cu Finlanda că fotbaliștii săi au arătat ambiție și atitudine, lucru care îl bucură.

„Scopul era cele trei puncte. Mă bucur foarte mult. Am făcut un meci bun, chiar dacă am început timoraţi, pe un teren destul de greu.,. Am suferit puţin la fazele fixe. În repriza a doua ne-am relaxat, am reuşit să facem un joc bun şi am dat goluri. Ştiam că ei sunt foarte buni la fazele fixe. Mă bucur că băieţii au rezistat, au dovedit ambiţie, unde n-au ajuns cu picioarele au ajuns cu inima, au arătat atitudine. Lui Mihăilă i-am spus să aibă răbdare, tot timpul să atace spaţiul din spatele finlandezilor. Aşa a venit golul. Cred că am făcut o a doua repriză foarte bună şi că rezultatul este unul corect.

Trebuie să eliminăm puţin tensiunea asta, băieţii când intră în teren ştiu foarte bine ce au de făcut. În repriza a doua s-au relaxat, au început să joace, şi-au creat ocazii importante şi au câştigat. Astăzi au dovedit că au inimă mare, au atitudine corectă. Vlad a avut intervenţii cum trebuie să aibă. I-am şi spus că trebuie să mai lucrăm. El este unul dintre cei mai buni şortari din România şi trebuie să aibă încredere în el”, a spus Adrian Mutu la finalul meicului cu Finlanda.

„Tricolorii” pregătiți de Adi Mutu mai au de disputat o partidă cu Malta, pe 8 septembrie, tot în deplasare.