VIDEO | Darius Olaru, omul meciului Finlanda – România! „E un nou suflu. Ne dorim să facem istorie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 septembrie 2020, ora 21:26,
darius olaru finlanda romania u21

Naționala de tineret a României a câștigat meciul din deplasare cu Finlanda, scor 3-1, în preliminariile pentru EURO 2021. Mijlocașul Darius Olaru de la FCSB a fost printre remarcați, cu un gol și o pasă decisivă.

La Turku, Darius Olaru a deschis scorul în minutul 21, după o fază incredibilă. Mijlocașul de la FCSB a reușit o cursă individuală de 40 de metri, apoi a șutat în forță spre colțul lung.

Finlandezii au egalat peste doar trei minute, prin Soisalo. ‘Tricolorii’ au preluat conducerea în repriza a doua. Valentin Mihăilă a înscris în minutul 57, cu un lob de senzație!

Andrei Ciobanu a stabilit scorul final în minutul 84, după un șut în forță de la marginea careului.

E un nou antrenor, un nou suflu. Fiecare dintre noi voiam să dăm totul în acest meci și să-l câștigăm. Știam că va fi un meci greu, pe un teren dificil, dar am reușit să câștigăm. Adi Mutu își dorește altceva de la noi, dar cred că l-am mulțumit în această seară.

Ne dorim să facem istorie și sperăm, de la meci la meci, să creștem în evoluții și să ajungem la Campionatul European și, de ce nu, să ne egalăm cealaltă performanță.

Am mai dat în campania trecută un gol, dar a fost la un meci amical. În această seară, a fost primul gol la națională într-un meci oficial și mă bucur că am reușit să-mi ajut echipa.

Am avut ceva probleme la fazele fixe, trebuia să le lucrăm mai mult. Dar per total, nu cred că finlandezii ne-au pus probleme atât de mari.

Normal, bătălia rămâne cu Danemarca, am văzut că s-au încurcat, de abia au reușit să egaleze în minutul 90. Sper să-i batem acasă și să ajungem pe prima poziție. Sperăm ca fanii să vină cât mai curând alături de noi, pentru că avem nevoie de ei„, a spus Darius Olaru, la finalul partidei din Finlanda.

Tot în grupa României, Danemarca a remizat pe teren propriu cu Ucraina, scor 1-1, iar Irlanda de Nord s-a impus în Malta, scor 2-0.

Pentru România urmează meciul cu Malta, în deplasare, pe 8 septembrie.