Zverev, pus pe glume după performanța carierei. „Nu îmi tăiați încă microfonul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 noiembrie 2018, ora 22:58,
Zverev-Alexander

Alexander Zverev a câștigat Turneul Campionilor de la Londra, la prima participare și la numai 21 de ani. Germanul l-a învins în mod neașteptat pe sârbul Novak Djokovici, scor 6-4, 6-3.

Cei doi jucători se întâlniseră și în faza grupelor, iar Djokovici s-a impus cu 6-4, 6-1. Sârbul viza cel de-al șaselea succes la Turneul Campionilor.

Nu pot să descriu acest moment. Este cel mai important trofeu pe care l-am câștigat până acum. În primul rând, vreau să-l felicit pe Novak. A jucat un tenis incredibil în ultimele luni. Noi doi am avut multe discuții, nu doar despre tenis. Ești o persoană extraordinară, care împarte cu ceilalți, și apreciez că m-ai lăsat să câștig un titlu astăzi (n.a. – zâmbește). Vreau să felicit întreaga echipă Djokovici. Să închei anul pe primul loc după ce ai suferit o operație… nu știu dacă a mai reușit cineva acest lucru.

Mulțumesc, tată! Tatăl meu m-a antrenat aproape toată viața, cred că este cel mai bun antrenor în tenis. Probabil că nu se va opri din plâns până anul viitor. Probabil că nu înțelege ce spun acum, dar e în regulă! (n.a. – zâmbește)

Nu îmi tăiați încă microfonul, mai vorbesc un minut, atât, promit! Publicul a fost extraordinar în această săptămână. Remarc dragostea pe care o arătați pentru acest sport. Susținerea voastră ne ușurează jocul, vă mulțumesc pentru asta. Sper să ne reîntâlnim la anul„, a spus Zverev la ceremonia de premiere.

Novak Djokovici s-a declarat mulțumit de rezultatele obținute în acest sezon. A câștigat două turnee de Mare Șlem, Wimbledon și Openul Statelor Unite.

„Felicitări Sascha, ție și echipei tale. Ai jucat mult mai bine decât în grupe și ai meritat să câștigi. Bravo! Ești încă tânăr, dar ai avut o carieră fantastică până acum și îți doresc mult succes în viitor.

Sper că voi mai juca mulți ani de acum înainte. Pentru asta vreau să mulțumesc echipei mele, care e alături de mine și face o treabă fantastică. Astăzi nu a fost o zi prea bună, dar a fost o revenire de senzație, un an bun și vă mulțumesc pentru că ați fost alături de mine și mă ajutați atât de mult.

Nu în ultimul rând vreau să vă mulțumesc vouă, fanilor, care ne susțineți timp de 11 luni într-un an. E un sezon lung, dar voi faceți ca totul să fie mult mai plăcut. Vă mulțumesc pentru că ați venit în număr mare și vă doresc toate cele bune”, a spus Djokovici.

2,5 milioane de dolari și 1.300 de puncte în clasamentul ATP va primi Alexander Zverev după participarea la Turneul Campionilor de la Paris.

Alexander Zverev va încheia anul pe locul 4 în lume, la 35 de puncte în spatele elvețianului Roger Federer. Novak Djokovici avea garantată prima poziție în clasamentul mondial.

Turneul CampionilorZverevdjokoviciAlexander ZverevlondrafinalaNovak Djokoviciatp