Zi tristă în lumea fotbalului! A murit antrenorul echipei din meciul de poveste al FCSB-ului din Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 decembrie 2020, ora 13:35,
FCSB
FCSB

O veste cumplită a lovit din nou lumea fotbalului, după ce antrenorul care a luat parte la cel mai nebun meci din toamnă în Europa League a murit.

Zoltan Sabo, antrenorul celor de la Backa Topola, fosta adversară a FCSB-ului din Europa League, a decedat la vârsta de 48 de ani. Acesta s-a stins din viaţă din cauza unei embolii pulmonare.

Anunţul că antrenorul nu se mai află în viaţă a fost făcut chiar de cei de la Backa Topola printr-o postare pe pagina de Facebook.

De neînțeles… Odihnește-te în pace, Mister.”, au scris sârbii.

Zoltan Sabo a fost antrenorul lui Backa Topola în meciul de poveste cu FCSB din turul 2 al Europa League, încheiat 6-6 după 120 de minute şi 5-4 la loviturile de departajare.

,,Acesta a fost un meci incredibil pe care l-am început cu 2-0. Ulterior, am primit un gol dintr-o greşeală de neînţeles. După care, cred eu, frica s-a strecurat în echipă şi nu am mai jucat bine. Din păcate, după eliminarea lui Dayan Ponjevic (n.r. în minutul 44), am fost nevoiţi să ne apărăm, dar a fost bine, după fiecare gol al lor am răspuns cu un gol al nostru.

adrian-petre-fcsb

Nu am renunţat şi am reuşit ca urmare să egalăm FCSB-ul. După prelungiri, când a venit rândul penalty-urilor, care din păcate sunt o loterie, ei au fost echipa mai norocoasă. Nu am mai trăit un astfel de joc, nici ca jucător, nici ca antrenor, astfel încât cu doi jucători eliminaţi să reuşim să egalăm., spunea Sabo după acel meci din Europa.

Zoltan Sabo era antrenor la Backa Topola din august 2018, iar în sezonul 2019-2020 a reuşit să termine cu echipa pe locul 4 în campionat.

Citeşte şi Noua țintă a Craiovei pentru postul de antrenor! Un fost tehnician al Stelei este alesul lui Mihai Rotaru