VIDEO | Zero spectatori, zero goluri la Mediaș! CFR Cluj are un avans de patru puncte în fruntea Ligii 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 09 martie 2020, ora 22:35,
gaz cfr
gaz cfr

Gaz Metan Mediaș a remizat pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-0, în etapa a doua din play-off-ul Ligii 1. Meciul s-a jucat cu porțile închise, ca urmare a deciziei Guvernului, pe fondul epidemiei de coronavirus.

Gaz Metan, care n-a pierdut niciun meci acasă din septembrie 2019, n-a reușit niciun șut pe poartă împotriva campioanei României.

O situație inedită a fost faptul că Dan Petrescu l-a înlocuit pe mijlocașul Alin Răzvan Fica (18 ani), debutant în Liga 1, după doar 25 de secunde de joc. A intrat pe teren Alexandru Păun. Antrenorul CFR-ului a boicotat regula U21 impusă de FRF.

CFR Cluj a avut două ocazii mari în repriza a doua. Mai întâi, Velisar a intervenit în ultimul moment în fața lui Păun, în minutul 69. Apoi, Vinicius a reluat foarte bine cu capul în minutul 75, în urma unei lovituri libere, dar portarul Pleșca a respins mingea în corner.

În minutul 90+2, Ovidiu Hoban a primit al doilea cartonaș galben, pentru un fault la centrul terenului. Dan Petrescu a protestat vehement și a fost avertizat de către arbitrul Găman.