Viorel Moldovan trage un semnal de alarmă: ”Trebuie spart buboiul!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 februarie 2020, ora 23:42,

Chindia a câștigat meciul cu Astra, scor 2-1, însă Viorel Moldovan nu are liniște!

Formația din Târgoviște a câștigat la Giurgiu grație golurilor reușite de Neguț, minutul 81, și Yameogo, minutul 83.

Tehnicianul este fericit pentru prestația echipei sale, însă îi avertizează pe oficialii din conducere.

”Moldo-gol” a anunțat că unii jucători vor pleca în această iarnă, iar marele plan al tehnicianului este să creeze o echipă care să ”își dea viața pe teren”.

”Aveam mare nevoie să obţinem ceva aici, contra unui adversar foarte bun. Am făcut un joc consistent, din toate punctele de vedere. Mă deranajeaza totuşi golul primit pe final de meci. Vreau să construiesc o echipă solidă, de caracter şi pe această cale vreau să le transmit târgoviştenilor că voi schimba faţa echipei total. Am nevoie de oameni de caracter, care să-şi dea viaţa pe teren.

Unii dintre ei se vor despărţi de noi. Alţii trebuie să muncească să-şi câştige locul în teren. Când ai fluctuaţii nu poţi să progresezi. Lucrurile sunt foarte clare din punctul meu de vedere. Să ştiţi că după meciul cu Botoşani am avut din punct de vedere pedagogic un discurs contondent. Trebuia să aibă loc acest discurs, iar dacă sunt bărbaţi trebuie să nu o i-a personal ci să strângă din dinţi şi dea totul pentru echipa asta. Avem nevoie de o schimbare de atitudine, trebuie spart buboiul. Am făcut deja acest lucru şi sunt mulţumit căci băieţii au dat dovadă de caracter astă seară” a declarat Viorel Moldovan.