Viorel Moldovan, profund dezamăgit de jocul României: ”Cel mai bun a fost Guriță!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 octombrie 2018, ora 10:28,
Viorel Moldovan

Prestația tricolorilor din partida cu Lituania nu a impresionat pe toată lumea. Fostul atacant al naționalei României, Viorel Moldovan, 46 de ani, s-a arătat dezamăgit de jocul elevilor pregătiți de selecționerul Cosmin Contra.

Moldovan a avut un singur remarcat în partida de joi seara: Cosmin Contra, pe care l-a numit un antrenor norocos. ”Guriță” a făcut o mișcare inspirată în minutul 78, atunci când l-a introdus în teren pe Alexandru Maxim, cel care a și adus în prelungiri victoria României:

„Cel mai bun din acest meci a fost „Guriţă” (nr. Cosmin Contra). Este omul norocului până la urmă. E important să ai şi noroc atunci când eşti antrenor. Ai nevoie în anumite momente. În ultimele 5 minute să reuşeşti să câştigi, este un lucru foarte bun„.

Un joc destul de echilibrat. Dacă ne uităm la statistică, nu a fost prea mare diferenţa. Sincer, mă aşteptam la mai mult. Dacă dăm timpul în spate trebuie să fim realişti şi să recunoaştem că şi rezultatele precedente au fost cam tot aşa. Am bătut fie 2-1, fie 1-0. Până la urmă e o victorie şi asta e bine, a declarat Moldovan pentru Digi Sport.

Viorel Moldovan a prefațat și meciul de duminică cu Serbia. Fostul mare internațional crede că jucătorii lui Contra trebuie să aibe o altă atitudine față de meciul cu Lituania. În cazul unui joc asemănător celui de aseară, tricolorilor le va fi foarte greu să obțină toate cele trei puncte puse în joc: Cu Serbia va fi alt meci, altă concentrare. Dacă jucăm la fel va fi mult mai greu împotriva Serbiei. Serbia e o echipă solidă, o echipă puternică. Trebuie să credem în noi şi să ne prezentăm mult mai bine. Ar trebui să fim mult mai agresivi„, a concluzionat Moldovan.

viorel moldovancosmin contraromaniaconfruntarelituaniaguritafotbalserbialiga natiunilormeci