Viitorul, remiză fără goluri cu FC Voluntari! Cum arată clasamentul în play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 06 iulie 2020, ora 22:29,
fc-viitorul-liga-1

Viitorul a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, luni, în deplasare, în compania formației FC Voluntari, în etapa a opta a play-out-ului Ligii 1.

Ospeții au început în forță partida și au fost la un pas de deschiderea scorului în minutul 7, însă Cojocaru a intervenit salvator și a respins șutul lui Carlo Casap. Munteanu a trecut și el pe lângă gol în minutul 16, însă Cojocaru, aflat în dispoziție bună de joc, a respins din nou.

Prima mare ocazie a formației FC Voluntari a venit în minutul 20 când Ion Gheorghe a fost la un pas de gol. Fotbalistul ilfovenilor a trimis un șut periculos, scos in extremis de Tordai, de sub bară.

Faza meciului s-a petrecut în minutul 33, când după șutul periculos expediat de Ion Gheorghe (Voluntari), Viitorul s-a lansat în atac și a fost la un pas de deschiderea scorului, însă Aurelian Chițu a șutat peste poartă din șase metri.

În repriza secundă cea mai mare ocazie le-a aparținut oaspeților, care au fost la un pas de deschiderea scorului în minutul 51. Damien Dussaut, fundașul dreapta de la Viitorul, a centrat periculos, însă mingea sa a lovit bara porții lui Cojocaru.

În urma rezultatului din această seară, cele două formații își păstrează pozițiile în clasament. Viitorul rămâne pe prima poziție, cu 35 de puncte, în timp ce FC Voluntari păstrează poziția secundă, cu 28 de puncte.