VIDEO | Viitorul a revenit pe finalul meciului și a câștigat confruntarea cu Poli Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 03 februarie 2020, ora 22:41,
Gabriel-Iancu-viitorul

FC Viitorul a revenit spectaculos și a trecut, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Poli Iaşi, în ultimul meci al etapei a 23-a a Ligii 1.

Echipa lui Mircea Rednic a început în forță confruntarea cu Viitorul, iar în minutul doi Omoh deschidea scorul printr-o lovitura de cap. Constănțenii au preluat controlul jocului, iar în minutul 39 Ciobanu a trecut pe lângă gol, însă Rusu a fost la post și a respins mingea în corner. A fost 1-0 pentru moldoveni la pauză.

Fotbaliștii pregătiți de Gică Hagi au început în forță repriza secundă și au trecut pe lângă egalare în minutul 54, Rivaldinho putea profita de o bâlbâială în apărarea adversă, însă a șutat într-un adversar. În cele din urmă golul a venit în minutul 80, când mingea a sărit norocos la Zoua, după o intervenție a lui Rusu. Golul victoriei a fost marcat de Iancu, patru minute mai târziu.

S-a încheiat 1-2, iar Viitorul a urcat pe poziție de play-off, îm timp ce moldovenii au ajuns la cea de-a șasea înfrângere consecutivă în Liga 1.