VIDEO | Viitorul a învins-o pe Gaz Metan și a urcat în clasamentul din play-out

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 20 aprilie 2021, ora 20:52,
viitorul victorie 5-0

Viitorul a câștigat meciul disputat cu Gaz Metan, scor 1-0, marți seară, în cadrul etapei a doua a play-out-ului Ligii I.

Prima ocazie a partidei i-a aparținut echipei oaspete. În minutul 9, Alceus a trimis peste poartă cu un șut din afara careului.

Gazdele au replicat în minutul 36. Tsoumou a șutat din unghi, dar Pleșca a respins.

După doar două minute același Tsoumou a lovit mingea cu genunchiul, dar portarul medieșenilor a respins în corner.

În minutul 70 s-a consumat o nouă ocazie a Viitorului. Boboc a trimis pe lângă poarta oaspeților.

Gazdele au primit penalty, în minutul 79, în urma unui fault comis de Ze Manuel asupra lui Boboc. Andrei Ciobanu a transformat de la punctul cu var, iar Viitorul a câștigat meciul cu 1-0.

În urma acestei victorii, echipa dobrogeană a urcat pe locul 11, cu 19 puncte, în timp ce Gaz Metan e o poziție mai jos în clasament, cu 18 puncte. Runda următoare, Viitorul va evolua, în deplasare, cu FC Voluntari, iar Gaz Metan va primi replica celor de la Dinamo.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: V. Cojocaru – R. Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, R. Boboc – G. Matei (Babunski ’88), Grameni, A. Ciobanu (Grădinaru ’87) – F. Haită (Pitu ’70), Tsomou, Jo Santos (G. Ganea ’58). Antrenor Cătălin Anghel;

Gaz Metan: Pleşca – Yuri Matias, Baco, Horj – Butean, G. Moura, Alceus (Francisco Junior ’59), R. Deaconu (Chamed ’58), Velisar – S. Ciocan (Valente ’25), V. Morar (Ze Manuel ’75). Antrenor Mihai Teja.