VIDEO | Wayne Rooney, la primul gol în campionatul american. A suferit o accidentare horror

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 iulie 2018, ora 14:59,
Rooney-DC United

Englezul Wayne Rooney a reușit primul gol în Major League Soccer, campionatul din SUA. Spre finalul partidei, atacantul lui DC United a suferit o accidentare horror și s-a umplut de sânge.

Rooney (32 de ani) a fost integralist și a înscris în minutul 33. DC United a câștigat meciul de pe teren propriu cu Colorado Rapids, scor 2-1, grație unui autogol în minutul 90.

În minutul 90+3, Wayne Rooney a fost lovit puternic în zona feței, în urma unui duel aerian în careul lui DC United. Doctorii i-au aplicat mai multe copci pentru a opri sângerarea puternică.

Wayne Rooney a fost desemnat căpitanul echipei DC United, deși s-a transferat în SUA în această vară, de la Everton. Atacantul englez a disputat patru partide în MLS, dar abia acum a reușit să înscrie.

În ciuda victoriei de azi, DC United rămâne pe ultimul loc în clasamentul Conferinței de Est din Major League Soccer.