VIDEO | Vintilă nu se gândește la demisie! „Sunt un luptător” Mesajul pentru Florinel Coman, care a fost înlocuit la pauză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 februarie 2020, ora 22:55,
Vintila
Vintila

FCSB a remizat pe teren propriu cu Chindia Târgoviște, scor 1-1, în etapa a 26-a din Liga 1. ‘Roș-albaștrii’ au fost egalați în minutul 90 al partidei de pe Arena Națională. Fanii i-au cerut demisia antrenorului, dar Bogdan Vintilă a declarat că nu va renunța, chiar dacă șansele la titlu au scăzut considerabil.

FCSB are trei meciuri consecutive fără victorie în campionat și riscă să piardă locul trei în clasament.

La debutul pentru FCSB, Andrei Miron a deschis scorul în minutul 14, în urma unui corner. Chindia a dat lovitura în minutul 90, la primul șut pe poarta lui Vlad. Dangubic a marcat.

Din păcate, nu am reușit să câștigăm. Am plătit tribut lipsei de decizie în fața porții și faptul că nu reușim să marcăm și să șutăm mai mult la poartă. A căzut acel gol pe final, contrar cursului jocului. Reușim să ducem mingea de foarte multe ori în careul advers, dar vor să intre cu mingea în poartă… nu pot să-mi dau seama de ce nu au curajul să își asume responsabilitatea. Ca să marchezi, trebuie să șutezi la poartă. Sunt supărat că nu am reușit să mai marcăm. Se poate întâmpla un accident pe final de meci și se alege praful de toată munca pe care au depus-o jucătorii.

Ne-am fi dorit trei puncte, ca să ieșim din această stare, pentru că nu e benefică. Lucrurile acestea trebuie să ne dea de gândit și să învățăm din ce ni s-a întâmplat. Nu mai suntem favoriți la câștigarea campionatului. Trebuie să muncim și să avem rezultate mult mai bune. Începe play-off-ul și trebuie să ne prezentăm la un nivel foarte bun.

Am o încredere foarte mare în jucători care nu se ridică deocamdată la nivelul așteptărilor mele. Este 100% implicarea antrenorului. Obiectivul rămâne calificarea în cupele europene. Mai este o variantă, Cupa României, pe care o vom aborda foarte serios.

Coman are momente de nereușită și nu vreau să-l forțez inutil. Trebuie să aibă un moment de refulare, pentru ca apoi să revină și să fie jucătorul care ne-a obișnuit. Voi vedea în ce stare este, pentru că trebuie să ne ajutăm jucătorii.

Nu am în gând demisia, sunt un luptător și vreau să muncesc. Am venit într-o situație nu foarte bună și mi-am văzut de treabă. Consider că avem potențial, dar trebuie să muncim mai mult, să fim mai umili, mai smeriți, să lăsăm vorbăria„, a spus Bogdan Vintilă la finalul partidei.

FCSB va intra cu 22 de puncte în play-off. Chindia va începe cu 13 puncte (rotunjire în plus) în play-out.