VIDEO | Viitorul iese din Europa cu o victorie și 5 goluri marcate în dubla cu Gent

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 01 august 2019, ora 18:54,
iancu gol pen gent

FC Viitorul iese cu victorie din Europa League. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus cu 2-1 în returul cu Gent, la Ovidiu, dar belgienii merg mai departe, după ce au câștigat cu 6-3 în tur.

După cele două meciuri, Gent a fost echipa mai bună. Viitorul are meritul de a fi înscris cinci goluri în poarta belgienilor, multe, pentru o calificare ratată.

Gent a deschis scorul al Ovidiu în minutul 37. Roman Yaremchuk, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, a înscris din centrul careului mare, după o fază bâlbâită de apărarea constănțenilor.

Viitorul a egalat în minutul 47, după un penalty obținut de Gabi Iancu și transformat tot de el.

În minutul 60, arbitrul a acordat o nouă lovitură de pedeapsă pentru Viitorul, de data aceasta pentru un henț în careu. Penalty-ul a fost transformat tot de Iancu.

În condițiile în care mai avea nevoie de două goluri pentru calificare, Viitorul a pus presiune. Elevii lui Hagi au avut ocazii bune prin Ghiță și Calcan, însă tabela a rămas neschimbată.

Viitorul – Gent 2-1, belgienii merg mai departe cu scorul general de 7-5.