VIDEO | Viitorul a dat lovitura pe final la Voluntari și a urcat pe podium!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 09 decembrie 2019, ora 22:30,
Viitorul CFR

FC Viitorul s-a impus cu scorul de 2-1 la Voluntari și a urcat pe locul al treilea. Elevii lui Hagi au fost conduși și au marcat golul victoriei în minutul 88.

FC Voluntari e ultima în Liga I și se agață se orice șansă. Asta o face periculoasă, iar elevii lui Hagi au simțit pe propria piele.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a avut prima ocazie a meciului disputat pe stadionul Anghel Iordănescu. Căpățână a șutat puternic în minutul 5, dar nu a prins cadrul porții.

Viitorul putea deschide scorul în minutul 15, Gabi Iancu a ratat incredibil, singur cu portarul,

Ilfovenii n-au renunțat niciun moment la lupă. Au fost și ei aproape de gol în minutul 47, când șutul lui Țîră a fost scos de Căbuz din vinclu.

FC Voluntari a deschis scorul în minutul 66. A fost un eurogol reușit de Struna, care a înscris cu un șut din voleu, după centrarea lui Laidouni.

Ilfovenii nu au avut timp să se bucure. În doar patru minute, Viitorul a reușit egalarea prin Rivaldinho.

Viitorul a dat lovitura în minutul 88. Apărarea ilfovenilor a fost prinsă pe picior greșit, iar Luis Munteanu a pătruns în viteză și a marcat cu un șut de la marginea careului pentru 1-2.

ECHIPELE DE START

FC Voluntari: Rîmniceanu – Struna, Balaur, Armaș, Al. Vlad – Căpățînă, Gorobsov, Laidouni – I. Gheorghe, Țiră, Mățan
Rezerve: Mitrev, Rodriguez, Kocic, Costin, Signorelli, Ebralidze, Papazoglou
Antrenor: Cristiano Bergodi

Viitorul: Căbuz – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Houri – Rivaldinho, Iancu, Ganea
Rezerve: Buzbuchi, Matei, L. Munteanu, Pitu, Dulca, Leca, Iacob
Antrenor: Gică Hagi

Arbitri: Florin Marcu – Mircea Orbuleț,  Ciprian Danșa