VIDEO | Victorii pe linie pentru Volei Alba Blaj! Al doilea succes pentru fetele din ”Mica Romă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 04 noiembrie 2018, ora 10:44,
voleialbablajtimisoara

Într-un meci din cadrul etapei a doua a Diviziei A1 la volei feminin, Volei Alba Blaj a învins, sâmbătă seara, cu 3-0 (28-25, 25-20, 25-20), în deplasare, UVT Agroland Timișoara.

În majoritatea celor 77 de minute joc, bănățencele au pus presiune pe echipa Volei Alba Blaj. Astfel, vicecampioana Europei a trebuit să se întrebuințeze serios pentru a obține cele trei puncte puse un joc.

Aproape 30 de minute a durat primul set al meciului, acesta fiind și cel mai spectaculos. A fost o dispută palpitantă, fiecare formație având posibilitatea de a închide parțialul, informează realitateadealba.net.

În această situație s-a aflat mai întâi Volei Alba Blaj (24-23), apoi Agroland a ratat două mingi de set (25-24 și 26-25), pentru ca vicecampioana Europei să puncteze de trei ori consecutiv și să se impună cu 28-26.

Cele două echipe au mers cap la cap în prima parte din al doilea set, după care gazdele s-au distanțat la patru puncte (14-10).

Blăjencele au reușit să recupereze și să egaleze, pentru ca în final să puncteze de cinci ori consecutiv (25-20).

#DiviziaA1F | UVT Agroland v. Volei Alba Blaj

Publicată de UVT Agroland Timisoara pe Sâmbătă, 3 Noiembrie 2018

Agroland a condus cu 11-7 în cel de-al treilea set, blăjencele au reușit apoi șase puncte consecutive și au făcut 13-11. Vicecampioana Europei păstrând din acel moment o marjă de siguranță până la final, setul fiind adjudecat cu 25-20.

Cea mai eficientă jucătoare de pe teren a fost, de departe, Ana Lazarević, cu 19 puncte,

Următoarea formație a fost trimisă în teren de câtre Darko Zakoč:

Aleksandra Ćirović – Ana Lazarević (19p.), Maja Aleksić (10p.), Katerina Zhidkova (5p.), Mariya Karakasheva (4p.), Nađa Ninković (5p.) – Suzana Ćebić (libero 1). Au mai jucat: Ioana Baciu (4p.), Lora Kitipova (4p.), Ramona Rus (4p.) – Marina Vujović (libero 2).

După disputarea a două etape, Volei Alba Blaj împarte prima poziție cu Știința Bacău, ambele echipe având câte 6 puncte.

În următorul meci din campionat Vicecampioana Europei va juca pe teren propriu, cu Universitatea Cluj (10 noiembrie).

Pentru blăjence urmează meciul tur cu Allianz MTV Stuttgart, din prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor, ce va avea loc miercuri, 7 noiembrie, de la ora 18:00, la Sibiu.

Allianz MTV Stuttgartdivizia a1turul trei preliminar liga campioniloragrolanduniversitatea clujvoleivolei femininmica romavicecampioana europeivolei alba blaj