VIDEO | Victorie pentru Politehnica Iași în cadrul cantonamentului din Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 07 iulie 2018, ora 11:42,
Poli Iasi
Poli Iasi

CSM Politehnica Iași a câștigat cel de-al doilea meci amical disputat în cadrul stagiului de pregătire din Turcia, scor 2-1 în fața formației Al Kharaitiyat din Qatar.

Ieșenii au deschis scorul în minutul 12, prin Ștefănescu, după o pasă a lui Cioinac.

În repriza a doua, Al Kharaitiyat a egalat în minutul 59.

Cu nouă minute înainte de final, juniorul Francisc Cristea a înscris golul victoriei după o pasă de la Patrick Petre.

REZUMATUL PARTIDEI

În sezonul trecut, Al Kharaitiyat s-a clasat pe penultimul loc în prima ligă din Qatar și a evitat retrogradarea în urma unei ‘duble’ de baraj.

Antrenorul Flavius Stoican a trimis în teren următoarea formulă de joc: Rusu (Târnoveanu ’46)- Gallego, Mihalache (Fr. Cristea ‘46), Frăsinescu (Neamțu ’46), Bosoi (Panțîru ’28) – Cioinac, Chelaru (Cracea ’60) – Zaharia (Danale ’46, Munteanu ‘67), Mihăescu (Grosu ‘46), Ștefănescu (Moussa ’46) – Cristea (Petre ‘46).

În primul meci amical susținut în Turcia, Politehnica Iași a pierdut cu scorul de 1-3 în fața azerilor de la Neftci Baku.