VIDEO | Victorie pentru Genoa, cu Ionuț Radu în poartă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 30 septembrie 2018, ora 19:57,
ionut radu echipa nationala

Genoa, cu Ionuţ Radu în poartă, a câștigat meciul din deplasare cu Frosinone, scor 2-1, în etapa a şaptea din campionatul Italiei.

Genovezii au condus cu 2-0 după reușitele atacantului polonez Krzysztof Piatek (minutele 33 și 36).

Pentru Frosinone a înscris Camillo Ciano în minutul 41, din penalty.

Ionuț Radu a avut mai multe intervenții excelente, atât pe finalul primei reprize, cât și în repriza secundă. Frosinone a avut mai multe ocazii de gol decât Genoa.

Portarul român a bifat abia al doilea meci în Serie A pentru Genoa. Radu (21 de ani) a fost transferat de la Inter Milano în această vară, pentru 7,5 milioane de euro.

Italianul Federico Marchetti (35 de ani) a apărat în primele cinci etape din Serie A.

În urma victoriei cu Frosinone, Genoa se află pe locul 7 în clasament, cu 12 puncte.

Ionuţ Andrei Radu (21 de ani) este căpitanul echipei naţionale de tineret şi unul dintre artizanii victoriei istorice din Portugalia, prin care România este favorită să se califice la Euro 2019.