VIDEO | Victorie pentru Crystal Palace într-un meci cu două goluri de poveste! Cifrele incredibile ale meciului câștigat la Brighton

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat marți, 23 februarie 2021, ora 13:59,
Brighton and Hove Albion v Crystal Palace, Premier League – 22 Feb 2021

Crystal Palace a învins-o în deplasare pe Brighton, scor 2-1, în ultimul meci al etapei a 25-a din Premier League.

Golul decisiv a fost reușit în al cincilea minut de prelungire, de Benteke. Înainte de etapa a 24-a Crystal Palace era la 29 de puncte, iar Brighton avea cu trei mai puține. Primul gol al meciului a fost reușit de Mateta, aflat la prima reușită în tricoul londonezilor. Fotbalistul venit de la Mainz a înscris cu călcâiul din pasă superbă a lui Jordan Ayew. Brighton a ratat o sumedenie de ocazii, însă în minutul 55 a reușit egalarea prin Veltman.

Susră foto: Profi Media Images

Gazdele au mai ratat alte aproximativ 15 șanse de a marca, iar Crystal Palace a dat lovitura în finalul unui joc dominat la toate capitolele de Brighton. Echipa lui Florin Andone a avut 75% posesie, 25 de ocazii de gol și un raport al cornerelor de 13-0 în favoarea lor.  În schimb, „vulturii” au avut  eficacitate de 100% cu 2 goluri marcate din singurele lor șuturi pe poartă.