VIDEO | Victorie pentru Chindia, la Arad. Echipa lui Emil Săndoi conduce detașat clasamentul din play-out

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 01 mai 2021, ora 16:51,
Chindia1
Chindia1

Chiandia Târgoviște a învins-o, în deplasare, pe UTA Arad, cu 1-0, într-un meci disputat sâmbătă în cadrul etapei a cincea a fazei de play-out a Ligii I.

Singura ocazie de gol a primei reprize a avut loc înainte de pauză, când Adrian Petre l-a pus la încercare pe portarul echipei dâmbovițene. Aioani a reținut șutul atacantului.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutuș 62. Paul Iacob a înscris cu un șut din afara careului.

UTA a fost aproape să restabilească egalitatea, în ultimul minut de joc. Rus a centrat în careu, iar Antal a trimis cu capul, peste poarta oapeților.

În urma acestei victorii, Chindia se menține pe primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 33 de puncte, cu cinci mai multe decât a doua clasată, FC Argeș. UTA ocupă poziția a 10-a, cu 25 de puncte. Echipa dâmbovițeană a înregistrat al cincile meci la rând, fără gol primit.

Cele două echipe:

UTA Arad: Fl. Iacob – Peteleu (Şliakov ’61), Erico, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Albu (Rus ’87), Vorobjovas – Ad. Petre (Hora ’60), Roger, Rusu (Miculescu ’87) – Voinea (Antal ’60). Antrenor: Laszlo Balint

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Piţian, Celea (Dinu ’74), Kocic – Neguţ (Raţă ’82), Iacob, Dulca, Dumitraşcu (Căpuşă ’82) – Yameogo (Popa ’61), Berisha (Florea ’60). Antrenor: Emil Săndoi