VIDEO | Victorie pentru Celtic. Tensiune şi final dramatic în Old Firm

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 31 martie 2019, ora 16:25,
derby celtic rangers

Old Firm, cel mai vechi derby din lumea fotbalului, a ajuns la episodul cu numărul 416. Celtic a învins Rangers cu 2-1 şi a făcut un pas imens spre titlu în Scoţia.

Celtic a deschis scorul în prima repriză, prin atacantul francez Odsonne Edouard. Glasgow Rangers a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Morelos, care şi-a lovit un adversar cu cotul. În zece oameni, Rangers a reuşit să egaleze în repriza a doua. Celtic a dat lovitura cu patru minute înainte de final. James Forrest a fost eroul gazdelor, iar reuşita sa i-a aruncat pe fanii lui Celtic în delir.

În urma victoriei din derby, Celtic Glasgow s-a distanţat la 13 puncte de rivala Rangers în fruntea clasamentului din Scoţia.