VIDEO | Victorie ‘nebună’ pentru echipa lui Șumudică! „Gaziantep va deveni mai puternică”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 21 decembrie 2019, ora 20:07,
sumudica
sumudica

Gazișehir Gaziantep, echipa antrenată de către Marius Șumudică, a câștigat meciul din deplasare cu Kasimpașa, scor 4-3, în etapa a 16-a din prima ligă a Turciei. Pe final, Gaziantep putea să rateze victoria, în condițiile în care a condus cu 4-1 la pauză.

Fundașul Alin Toșca a jucat tot meciul pentru Gaziantep.

Echipa lui Șumudică părea să nu aibă emoții după primele 45 de minute. Kayode (5′, 44′ – penalty), Ozer (21′) și Djilobodji (33′) au înscris pentru Gaziantep, iar Sari (10′) a marcat pentru Kasimpasa.

În repriza a doua, gazdele au jucat foarte bine, au înscris de două ori (Quaresma 57′, Thiam 80′) și au ratat un penalty (Quaresma 75′). În schimb, Gaziantep nu și-a mai creat nicio ocazie de gol.

La finalul partidei, Marius Șumudică a sărbătorit alături de jucători în vestiar. Antrenorul român a anunțat că are nevoie de transferuri de calitate în această iarnă.

Am promis că o să câștigăm 20-21 de puncte în prima jumătate a campionatului. Avem deja 23. Îmi felicit jucătorii, fanii și staff-ul meu. Ne așteaptă un meci greu cu Malatyaspor, săptămâna viitoare. Orice se poate întâmpla în acest campionat.

Dacă salvez echipa de la retrogradare, voi continua aici și anul viitor. Trebuie să mai aducem jucători. Mai avem nevoie de patru jucători. Am vorbit deja cu președintele despre asta. Gaziantep va deveni mai puternică„, a spus Șumudică, citat de presa turcă.

În urma acestui rezultat, Gaziantep a urcat pe locul 9 în clasament.