VIDEO | Victorie la limită pentru Dinamo în Liga Campionilor! ‘Câinii’ s-au calificat în faza următoare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 06 noiembrie 2019, ora 20:28,
dinamo-handbal

CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a învins echipa elveţiană Kadetten Schaffhausen, scor 27-26 (15-14), în Sala Dinamo.

Fanii ‘câinilor roșii’ au creat o atmosferă impresionantă. Dinamo este neînvinsă în primele șapte meciuri europene din acest sezon!

În minutul 18, Dinamo a condus la patru goluri, 10-6. Bucureștenii au intrat la pauză cu un avantaj minim, 15-14.

În prima parte a reprizei secunde, Kadetten a trecut în avantaj pe tabelă (16-15, 22-20, 23-22).

Ante Kuduz a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 10 goluri. Pentru Dinamo au mai înscris Nicuşor Negru (5 goluri), Mohamed Mamdouh Ashem Shebib (4), Jakov Vrankovic (3), Răzvan Gavriloaia (2), Kamel Alouini (2), Raul Nantes Campos (1).

De la echipa elvețiană s-au remarcat Gabor Csaszar (6 goluri), Bojan Beljanski (4) și Sebastian Frimmel (4).

Dinamo este liderul grupei D, cu 12 puncte, și și-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Dinamo se oprea în play-off, după ce a pierdut cu portughezii de la Sporting Lisabona în dublă manșă.