VIDEO | Victorie în ultimele secunde pentru Dinamo. Hermannstadt a jucat în inferioritate

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 august 2018, ora 23:08,
dinamo-hermannstadt

Dinamo București a învins FC Hermannstadt pe teren propriu cu scorul de 2-1, în etapa a 6-a din Liga 1. Sibienii au jucat în inferioritate numerică din minutul 56.

Prima repriză a fost dominată clar de către dinamoviști, care au deschis scorul prin Diogo Salomao în minutul 4 și au mai avut două bare, prin Daniel Popa și Sergiu Popovici.

FC Hermannstadt a egalat în minutul 48Jordan N’Kololo l-a învins pe Penedo cu un șut din voleu, în urma unei centrări a lui Hergheligiu.

În minutul 56, arbitrul Andrei Chivulete a luat o decizie controversată. Atacantul congolez Juvhel Tsoumou a fost eliminat, după două cartonașe galbene primite într-un interval de două minute.

Croatul Ivan Pesici a adus victoria pentru Dinamo în minutul 90+4. Atacantul, introdus pe teren în minutul 75, a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare perfectă a lui Dan Nistor.

Dinamo: Penedo – Delorge, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore (Pesici 75′) – D. Nistor (cpt), Gomelt, Sg. Popovici – Hanca (Sorescu 65′), D. Popa (Moldoveanu 58′), Salomao. Antrenor: Florin Bratu.

FC Hermannstadt: Căbuz – Al. Coman, Dandea, Mijuskovici, Tătar – Antonov, Dîlbea (cpt) – Hergheligiu (Ali 90+1′), B. Rusu (Blănaru 80′), Nkololo (P. Petrescu 72′) – Tsoumou. Antrenor: Alexandru Pelici.

În urma acestui rezultat, Dinamo se află pe locul patru, cu 10 puncte, iar Hermannstadt ocupă poziția a opta, cu 7 puncte.

În runda următoare, Dinamo București joacă în deplasare cu Universitatea Craiova, iar FC Hermannstadt va primi vizita echipei Gaz Metan Mediaș.