VIDEO | Victorie în ploaie! Real Madrid, la cinci puncte de liderul Atletico

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 februarie 2021, ora 01:00,
BENZEMA GOL
BENZEMA GOL

Real Madrid a învins Getafe şi s-a apropiat la cinci puncte de liderul Atletico. Liderul din La Liga are însă două meciuri în minus. Benzema şi Mendy au marcat golurile victoriei pentru trupa lui Zidane.

Accidentările care i-au scos din joc 10 fotbalişti de la prima echipă i-au dat emoţii lui Zidane înaintea duelului cu Getafe. Real a controlat însă meciul cu vecina din capitala Spaniei. Benzema a nimerit bara la prima ocazie mare a meciului, iar Modric a fost şi el aproape de gol înainte de pauză. Tabela s-a modificat abia în minutul 60. Benzema a fost încă o dată salvator. Golgeterul lui Real a marcat cu o lovitură perfectă de cap. Francezul a ajuns la 11 reuşite în actualul sezon din La Liga, în care şi-a trecut în cont şi cinci pase decisive.

Ferlat Mendy şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor după încă şapte minute, iar campioana s-a impus cu 2-0.

Real s-a apropiat la cinci puncte de liderul Atletico, însă echipa lui Diego Simeone are şi avantajul celor două meciuri în minus faţă de campioana en-titre. Real joacă următorul meci duminică. Madrilenii vor primi vizita Valenciei, duminică, de la 17:15.