VIDEO | Victorie importantă pentru Craiova la Mediaș! Vătăjelu a înscris un gol fabulos

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 20 septembrie 2019, ora 21:43,
medias-craiova

Universitatea Craiova a câștigat meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-2, în etapa a 10-a din Liga 1. Oltenii s-au apropiat la un punct de liderul clasamentului, CFR Cluj.

În minutul 6, Luis Nițu (18 ani) a reușit primul gol în Liga 1 și i-a mulțumit pentru încredere lui Victor Pițurcă.

Gazdele au fost mai insistente, iar Nicolae Dumitru a egalat în minutul 41, profitând de o eroare în apărarea oaspeților.

Bucuria medieșenilor a durat doar un minut. Bogdan Vătăjelu a prins un șut fabulos de la distanță, lateral stânga.

Alexandru Cicâldău, care a purtat banderola de căpitan al Craiovei, a înscris în minutul 57, cu un șut în forță de la marginea careului.

Neluț Roșu, introdus pe teren în minutul 88 de către Edi Iordănescu, a avut un impact imediat și a înscris ultimul gol al meciului, în urma unui corner.

Mediaş: Pleşca – Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar – Droppa (Roşu ’89), Fofana (Diakota ’74), Chamed (Sanoh ’58) – D. Olaru, Ely, Cardoso.

Craiova: Pigliacelli – I. Martic, Kelic (Acka ’75), Bălaşa, Vătăjelu – Ivanov (Mateiu ’68), Cosic, Cicâldău – Niţu (Roman ’43), A. Ivan, Mihăilă.

Este prima victorie pentru Victor Pițurcă de când a venit la Craiova, iar ‘alb-albaștrii’ au urcat pe locul 2 în clasament.

De cealaltă parte, după un start aproape perfect de sezon, Gaz Metan Mediaș a suferit a doua înfrângere la rând.