VIDEO | Victorie facilă pentru Universitatea Cluj! „Șepcile Roșii” urcă pe loc de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 octombrie 2020, ora 11:20,
u cluj pandurii

Universitatea Cluj a învins-o luni seara, pe Cluj Arena, pe ultima clasată a ligii secunde, Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0.

Golurile „Șepcilor Roșii” au fost marcate de către Idan Golan în minutul 23 și de către veteranul Dorin Goga, din penalty, în prelungirile primei reprize.

”U” Cluj: Muțiu – Laur. Rus, Telcean, Luchin, Neciu – I. Filip, Negrean (Dican 46′) – Meșter (Mâneran 66′), Golan (Al. Pop 86′), Ștefănescu (Nic. Pîrvulescu 46′) – Goga (cpt.)(Roskopf 74′).

Antrenor: Costel Enache

Pandurii: Iovicin – C-tin. Grecu (cpt.)(Al. Vasilescu 46′), Luzemo, Moisie, Peia – Remacle, Andr. Dobre – Bunga, Velcotă, Tănăsoiu (Zaborowsky 54′) – Dodoi (Ct. Vaida 77′)

Antrenor: Călin Cojocaru

După succesul din această seară, urcăm până pe 6 în clasament, loc de play-off. Cronica victoriei cu Pandurii e deja pe site ➡ https://bit.ly/30wTWoM#UeştiTU

Publicată de FC Universitatea Cluj pe Luni, 5 octombrie 2020

După această victorie, ‘studenții’ urcă până pe locul 6 în clasament, ultimul care asigură calificarea în play-off, la egalitate de puncte cu Rapid.

Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan, decedat în urmă cu douăzeci ani, pe 5 octombrie 2000, în timpul unui amical. Suporterii clujeni au afişat, la peluză, un banner prin care l-au omagiat pe „căpitanul” lui Dinamo.

„U” Cluj se pregătește pentru meciul din turul 3 al Cupei României, joi, împotriva celor de la Unirea Dej (Liga a 3-a).