Elveția a câștigat meciul de pe teren propriu cu Belgia, scor 5-2, în Grupa 2 a primei divizii din Liga Națiunilor. Elvețienii s-au calificat în semifinalele competiției, alături de Portugalia și Anglia.

La Lucerna, Belgia a condus cu 2-0, după reușitele lui Thorgan Hazard (2′,17′).

Elveția a întors scorul până la pauză, prin golurile lui Ricardo Rodriguez (26′ – penalty) și Haris Seferovic (31′, 44′).

În repriza secundă, elvețienii au mai înscris de două ori, prin Nico Elvedi (62′) și Haris Seferovic (84′).

Ultimul succes al Elveției în fața Belgiei data din 1983. Totodată, Belgia n-a mai primit cinci goluri din septembrie 2009, când Spania se impunea cu 5-0 în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2010.

Elveția a câștigat grupa și s-a calificat în semifinalele Ligii Națiunilor, alături de Portugalia și Anglia.