VIDEO | Victorie după trei ani! Manchester United a învins Liverpool în Cupa Angliei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 ianuarie 2021, ora 14:40,
bruno fernandes

Manchester United – Liverpool, cel mai tare derby din Anglia, şi-a consumat un nou episod în Cupa Angliei. „Diavolii” s-au impus cu 3-2 la capătul unui duel spectaculos pe Old Trafford.

Liderul din Premier League a confirmat perioada de criză pe care o traversează campioana Liverpool. Cormoranii au deschis scorul prin Mohamed Salah, însă Greenwood a restabilit egalitatea şi scorul primei reprize.

După pauză, Rashford a dus United în avantaj, însă acelaşi Salah a restabilit egalitatea. Portughezul Bruno Fernandes a adus victoria lui United cu un trasor din lovitură liberă. Fanii lui Liverpool l-au pus la zid pe spaniolul Thiago pentru că s-a ferit din calea mingii trimise puternic de mijlocaşul lui United.

De când a semnat cu Manchester United, Bruno Fernandes a marcat mai mult decât orice alt jucător al echipelor din Premier League. Portughezul a ajuns la 28 de reuşite în tricoul „diavolilor”.

După 3-2 cu Liverpool, Manchester United s-a calificat în optimi, acolo unde va întâlni West Ham.

Ultima victorie obţinută de Manchester United în derby-ul cu Liverpool venise în martie 2018, 2-1 într-o confruntare din Premier League.

CITEŞTE ŞI: Gaziantep se destramă după plecarea lui Șumudică: “Aștept să mă întorc în România”