VIDEO | Victorie de ziua lui! Marius Copil e în sferturi la Antwerp

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 octombrie 2019, ora 17:44,
marius copil

Rezultat mare pentru Marius Copil în ziua în care a împlinit 29 de ani! Tenismenul din Arad s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Antwerp, după ce l-a învins pe al treilea favorit, argentinianul Diego Sebastian Schwartzman, scor 6-4, 5-7, 7-6 (7).

Meciul a durat două ore și 43 de minute. Copil (locul 92 ATP) a servit foarte bine și a reușit 13 ași, fiind adaptat la condițiile de joc în sală.

În setul decisiv, Schwartzman (locul 15 ATP) a condus cu 4-3 și break, dar românul a revenit în game-ul următor. S-a văzut că argentinianul preferă suprafețele mai lente, de zgură.

Marius Copil a împlinit 29 de ani și a ajuns pentru prima dată în acest sezon în sferturile de finală ale unui turneu ATP.

În runda următoare, Copil va juca împotriva învingătorului din partida Pablo Cuevas (Uruguay, locul 45 ATP) – Andy Murray (Marea Britanie, 243 ATP).

Marius Copil şi-a asigurat un premiu de 18.590 de euro şi 45 de puncte în clasamentul mondial.

Tot astăzi, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale turneului în sală de la Stockholm.