VIDEO | Victorie cu emoții pentru Gaz Metan Mediaș, la Clinceni! Edi Iordănescu a fost eliminat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 februarie 2020, ora 16:37,
Academica-Clinceni-Gaz-Metan

Gaz Metan Mediaș a câștigat meciul din deplasare cu Academica Clinceni, scor 3-2, în etapa a 25-a din Liga 1. Ilfovenii au condus, apoi au fost aproape de egalare pe final de partidă. Antrenorul medieșenilor, Edi Iordănescu, a fost eliminat de către arbitru.

Academica Clinceni a deschis scorul în minutul 3. Jakub Vojtus a fructificat centrarea perfectă a lui Merloi, din corner.

Gaz Metan Mediaș a întors scorul până la pauză, după reușitele lui Nasser Chamed (36′) și Ioan Hora (41′).

#GazMetan #NasserChamed

Nasser Chamed a marcat golul egalizator pentru Gaz Metan

Publicată de Gaz Metan Mediaș pe Sâmbătă, 15 februarie 2020

Ioan Hora marchează golul doi pentru Gaz Metan

Ioan Hora a marcat primul gol pentru Gaz Metan și i-a adus în avantaj pe alb-negrii.

Echipa lui Edi Iordănescu a început bine și repriza a doua, iar Sergiu Buș a dus scorul la 3-1, în minutul 49.

Sergiu Buș a marcat golul 3 pentru Gaz Metan

Sergiu Buș a dus scorul la 3-1

În minutul 82, arbitrul a acordat penalty pentru Academica Clinceni, după un henț în careu. Jakub Vojtus a transformat lovitura de la 11 metri.

Câteva minute mai târziu, antrenorul oaspeților, Edi Iordănescu, a fost eliminat pentru proteste.

În prelungirile meciului, Academica Clinceni putea să egaleze, dar șutul lui Merloi a lovit bara transversală.

Clinceni: Miguel Santos – Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu – A. Şut (Ventura 64′), Cebotaru (Achim 82′) – Merloi, Vojtus, Buziuc (Ion 52′) – Moussa. Antrenor: Ilie Poenaru.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Butean, R. Popa, Larie, Velisar – Fofana, Droppa – D. Cardoso (Diakota 65′), I. Hora (De Moura 78′), Ciocan (Chamed 9′) – Sg. Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.

În ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 1, Gaz Metan Mediaș joacă acasă cu Dinamo București, iar Academica Clinceni merge la Ovidiu pentru confruntarea cu Viitorul. Cel mai probabil, aceste două meciuri sunt decisive pentru stabilirea echipei care merge în play-off, Gaz Metan Mediaș sau Viitorul.