VIDEO | Victorie cu emoții pentru CFR la Voluntari. Țucudean, jucător-cheie

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 12 august 2018, ora 20:16,
tucudean
tucudean

CFR Cluj a câștigat meciul din deplasare cu FC Voluntari, scor 2-1, în etapa a patra din Liga 1. Campioana en titre a urcat pe primul loc în clasament.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 12, când francezul Aissa Laidouni a transformat un penalty acordat după un fault în careu al lui Lang.

În minutul 34, Alex Ioniță a scăpat din marcaj și a înscris dintr-o postură de singur cu portarul. A fost primul gol al lui Ioniță în acest sezon.

Clujenii au ratat multe ocazii de gol în repriza secundă, dar golgheterul George Țucudean a adus cele trei puncte grație reușitei din minutul 84.

Țucudean a ajuns la patru reușite în acest sezon, din șapte partide în toate competițiile.

FC Voluntari: Drăghia – Ricardinho (Ciucur ’85), Zgrablic, Walace, Bucurică – Laidouni, Răuţă (Achim ’69), Sesar – Szijj, Ad. Bălan, Căpăţână (Malfleury ’79). Antrenor: Daniel Opriţa.

CFR Cluj: Vâtcă – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Ioniţă (De Luca ’63), Djokovic, Culio – Mailat (Bordeianu ’70), Omrani, Ţucudean (Mureşan ‘90+2). Antrenor: Antonio Conceicao.

Clasamentul Ligii 1

Pentru CFR Cluj urmează returul cu FC Alashkert (Armenia) din turul trei preliminar al Europa League. Campioana României s-a impus cu 2-0 în manșa tur.