VIDEO | Victorie controversată pentru Golden State Warriors în primul meci al finalei NBA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 iunie 2018, ora 14:39,
NBA
NBA

Golden State Warriors a învins pe teren propriu echipa Cleveland Cavaliers, scor 124-114 după prelungiri, în primul meci al finalei NBA. Cu 36 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, Golden State a fost sancționată pentru un fault ofensiv, dar decizia a fost anulată în urma reanalizării fazei.

În fața a aproape 20.000 de spectatori pe arena din Oakland, gazdele au cedat la limită primul sfert, 29-30. Golden State Warriors și-a adjudecat următoarele două sferturi, 27-26, 28-22, dar formația din Cleveland a trimis meciul în prelungiri, după 29-23 în sfertul patru. În prelungiri, campioana en titre a dominat autoritar și a câștigat cu 17-7.

Un moment crucial a avut loc în ultimele secunde ale timpului regulamentar, când George Hill (Cleveland Cavaliers) a ratat una dintre cele două aruncări libere. JR Smith a reușit o recuperare ofensivă, dar nu a încercat să arunce la coș, spre stupoarea colegilor săi.

LeBron James (Cleveland Cavaliers) a fost MVP-ul partidei, cu 51 de puncte, 8 pase decisive și 8 recuperări. De la oaspeți s-a mai remarcat Kevin Love, cu 21 de puncte și 13 recuperări.

Stephen Curry (29 de puncte, 9 pase decisive, 6 recuperări), Kevin Durant (26 de puncte, 6 pase decisive, 9 recuperări) și Klay Thompson (24 de puncte, o pasă decisivă, 3 recuperări) au fost ‘motoarele’ formației Golden State Warriors.

Partida a doua a finalei NBA, din seria ‘cel mai bun din șapte meciuri’, va avea loc tot la Oakland, în noaptea de duminică spre luni.

În 2017, Golden State Warriors a câștigat cu 4-1 la general finala împotriva formației Cleveland Cavaliers.