Echipa feminină de handbal CSM București a câștigat meciul de pe teren propriu cu Ferencvaros Budapesta, scor 36-31 (18-13), în debutul în grupa D a Ligii Campionilor.

Bucureștencele au controlat jocul și au avut un avans de șapte goluri în repriza a doua. Cu toate acestea, apărarea CSM-ului a fost foarte slabă.

Scor la pauza 18-13 ❤️🙌🏻🐯💪🏻👏🏐 Sunteti gata pentru a doua repriza? 🔛👀#GoTigers #ehfcl

Publicată de CSM Bucuresti Oficial pe Vineri, 5 Octombrie 2018

Cei peste 4.000 de fani prezenți în Sala Polivalentă din Capitală au creat o atmosferă excelentă.

WOMEN’S EHF Champions LeagueHandbalistele #CSMBucuresti au nevoie de toata sustinerea voastra 🤗🏐🐯❤️ #ehfcl #CSMB #OrasulTau #EchipaTa

Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu (9 goluri), Mehmedovici (8), Kurtovici (6), Lekici (5), Cvijici (3), Radicevici (3), Omoregie (2).

Criiiiiiissssstiiiiinaaaaaa Neagu! 🐯🤗🏐 ❤️Cristina Neagu#CSMB #ehfcl #CristinaNeagu

❤️Maaaaajjjjjjdaaaaaaa Meeeehhhhhmedovic!👏Majda Mehmedovic#CSMB #ehfcl #OrasulTau #EchipaTa

De la Ferencvaros Budapesta s-au remarcat Hafra (6 goluri) şi Kovacsics (5 reuşite).

Cealaltă partidă din runda inaugurală a grupei D va avea loc sâmbătă, între Vipers Kristiansand (Norvegia) şi SG BBM Bietigheim (Germania).

Pentru CSM București urmează meciuri în deplasare cu BBM Bietigheim (14 octombrie) și Vipers Kristiansand (20 octombrie).

👏👏❤️❤️❤️🐯🐯🐯🏐🏐🏐Victorie #CSMBucuresti: 36-31Un meci grozav si un start incredibil in @WOMEN’S EHF Champions League 🙌🏻 Multumim publicului fantastic care a vibrat in fiecare secunda in Sala Polivalentă Bucuresti 💪🏻🔛 #ehfcl #CSMB

Primele trei echipe clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, care vor include câte şase echipe. Meciurile din grupele principale vor avea loc între 25 ianuarie și 10 martie 2019.

În ultimele două sezoane ale Ligii Campionilor, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz.