VIDEO | Victorie clară! Bayern a ajuns la 3 puncte în spatele liderului Dortmund

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 ianuarie 2019, ora 08:40,
bayern
bayern

Bayern Munchen s-a impus în deplasarea de la Hoffenheim cu scorul de 3-1. În urma acestei victorii, bavarezii au diminuat avantajul liderului Dortmund, iar diferența dintre cele două formații a ajuns la doar 3 puncte.

Primele goluri ale anului 2019 au fost marcate în Bundesliga de Leon Goretzka în minutele 34 și 45+1. Gazdele au înscris și ele prin Schulz în minutul 59, dar speranțele celor de la Hoffenheim de a obține vreun punct cu Bayern au fost spulerate de Robert Lewandowski în minutul 87. Acesta a închis tabela și a ajuns la 11 goluri marcate în campionat.

În urma celor 3 puncte obținute, Bayern s-a apropiat la 3 puncte de liderul Dortmund și poate profita, pentru că Borussia are în etapa aceasta deplasare la RB Leipzig (formație clasată pe locul 4 în campionat).