VIDEO | Victorie chinuită pentru CFR Cluj în Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 septembrie 2018, ora 23:50,
cfr
cfr

CFR Cluj s-a calificat cu emoții în optimile de finală ale Cupei României. Campioana en titre a câștigat cu 1-0 meciul din deplasare cu Chindia Târgoviște. În ultimele minute, formația de ligă secundă a ratat două ocazii uriașe.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 33, când Robert Tambe s-a demarcat bine în careu și a reluat cu capul din 6 metri la colţul lung.

Meciul s-a disputat pe arena „Orășenesc Dacia” din Mioveni.

Chindia: I. Popescu – Martac, Vătavu (Lungu 85′), Acasandrei, D. Dumitraşcu – Dudea – Rogoveanu, D. Novac (cpt.), Crinel Stoica (Liviu Mihai 58′) – D. Florea, Cr. Neguţ. Antrenor: Viorel Moldovan.

CFR: Jesus Fernandez – Cr. Manea, Lang, Andr. Mureşan (cpt.), Andr. Radu – Djokovic, Hoban, Culio (Bordeianu 56′) – G. Ganea (Mailat 59′), Tambe, Thierry Moutinho (Ioniță 86′). Antrenor: Antonio Conceicao.

Tot miercuri, s-au mai calificat în optimile de finală ale Cupei României echipele: Poli Iași, FC Hermannstadt, Dunărea Călărași, CS Mioveni, U Cluj și FC Viitorul.

Joi se vor disputa partidele: Luceafărul Oradea – AFC Astra, Bucovina Rădăuţi – Gaz Metan Mediaş, Fotbal Club Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele şi Unirea Alba Iulia – FCSB.