VIDEO | Veste excelentă pentru echipa națională! Chiricheș a fost titular în Inter – Sassuolo! Meci nebun, cu șase goluri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iunie 2020, ora 23:58,
chiriches-sassuolo

Vlad Chiricheș a revenit pe teren după o pauză de 9 luni, cauzată de o accidentare! Fundașul român a fost titular în meciul Inter Milano – Sassuolo, scor 3-3, în etapa a 27-a din campionatul Italiei.

Chiricheș (30 de ani) a jucat până în minutul 79, când scorul era 2-1 pentru Inter.

Ultimul meci oficial jucat de către fundașul central era Insulele Feroe – România, pe 12 octombrie 2019. În acea partidă s-a accidentat la coapsa dreaptă.

Inter – Sassuolo s-a încheiat 3-3, după reușitele lui Lukaku (41′ – penalty), Biraghi (45+1′) și Valero (86′), respectiv Caputo (4′), Berardi (81′) și Magnani (89′).

Apărarea, punctul nevralgic al echipei naționale

Selecționerul naționalei României, Mirel Rădoi, a declarat că are mari probleme în privința fundașilor centrali. ‘Tricolorii’ vor avea un program intens în această toamnă.

Dacă n-am știut până acum cine sunt fundașii noștri centrali titulari, acum, după pandemie, nici atât. Alin Toșca joacă fundaș central în partea stângă în sistem de trei. Iulian Cristea a jucat și mijlocaș central, a fost accidentat. Vlad Chiricheș a fost mereu accidentat în ultima perioadă.

Singurii care au evoluat constant pe pozițiile lor sunt Gabi Tamaș și Grigore. Burcă a jucat și în bandă. Pentru noi nu vor conta doar evoluțiile de la echipele de la club, ci și cum se prezintă la antrenamente„, a spus Rădoi la DigiSport.