VIDEO | UTA a învins FC Voluntari cu 4-3! Ilfovenii au egalat în minutul 90+2, dar echipa din Arad a dat lovitura după câteva secunde

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 18 martie 2024, ora 19:53,
UTA – FC Voluntari 4-3

Echipa UTA a trecut pe locul 3 în play-out după ce a învins FC Voluntari, pe teren propriu, cu 4-3, în prima etapă a play-out-ului Superligii.

UTA a învins FC Voluntari cu 4-3, golul victoriei venind în minutul 90+7

Toate golurile gazdelor au fost înscrise de fotbalişti introduşi în joc pe parcursul meciului. Ambele echipe au jucat ofensiv, iar FC Voluntari a trimis de două ori în bară, prin Boboc şi Armaş.

Tot ilfovenii au deschis scorul, în minutul 28, când Turda a pasat în careu şi Nemec a înscris. Intrat în joc în minutul 34, Machado a egalat pentru gazde, cu un şut de la marginea careului.

Oaspeţii au mers însă la cabine cu un avantaj minim, după ce Igor Armaş a marcat cu capul dintr-un corner executat de Doru Andrei, în minutul 45+1.

Arădenii au egalat în minutul 50, prin Omondi, cap la lovitura liberă trimisă în careu de Fabry. FC Voluntari a căutat victoria şi a atacat, ratând prin Dumiter, iar Doru Andrei a trimis și el în bară, din lovitură liberă, în minutul 68.

UTA a înscris din nou în minutul 78, când Micovschi a centrat şi Tudorie a trimis în plasă cu o lovitură de cap. Golul a fost validat de VAR după o aşteptare de şase minute.

Ilfovenii au egalat în minutul 90+2, prin Merloi, jucător care a revenit după o accidentare gravă, petrecută în etapa a patra a sezonului regulat.

S-a încheiat 4-3 pentru UTA, Machado înscriind din voleu, de la marginea careului, în minutul 90+7.

După acest rezultat, FC Voluntari rămâne pe penultimul loc, 9, cu 14 puncte.

UTA – FC Voluntari 4-3 (1-2)

Marcatori: Machado (34, 90+7), Omondi (50), Tudorie (78) / Nemec (28), Armaş (45+1), Merloi (90+2)

UTA: Iacob – Căpuşă, Benga, Conte (46 – Stolnik), Rodrigues (77 – Lopez) – Freitas (34 – Machado), Mihai, Fabry (71 – Tudorie) – Pop (46 – Omondi), Luckassen, Micovschi. Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: Fernandez – Turda, Matricardi, Armaş – Boboc, Raţă (76 – Cascini), Crepulja, Aliji (86 – Merloi) – Dumiter (60 – Carnat), Nemec, Andrei. Antrenor: Florin Pîrvu

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac, Raul Ghiciulescu (rezervă: Florin Mazilu)

Cartonaşe galbene: Turda (59), Omondi (90+1), Machado (90+7) / Merloi (88)