VIDEO | UTA a câștigat derby-ul Vestului! Fanii au creat o atmosferă superbă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 octombrie 2019, ora 20:04,
uta-poli-derby

UTA Arad s-a impus în derby-ul Vestului cu ASU Poli Timișoara, scor 1-0, în etapa a 13-a din Liga a 2-a. Galeriile celor două echipe au făcut spectacol în tribune.

Derby-ul a început cu un moment de reculegere în memoria a doi fani arădeni care au murit într-un accident de mașină în urmă cu un an, tocmai înaintea derby-ului UTA – Poli, scrie realitateadetimis.net.

Gazdele au fost cele care au controlat în mare parte jocul, iar în minutul 27 chiar au cerut o lovitură de la 11 metri. Centralul a văzut faza și le-a făcut semn arădenilor să continue partida.

Arădenii au mai fost aproape să înscrie în minutul 31, când Tomozei a trimis slab pe lângă poartă, în timp ce timișorenii au răspuns cu ocazia lui Axente, care cu cinci minute înaintea pauzei a pătruns în careu, însă a trimis slab pe lângă poarta gazdelor.

La cinci minute de la startul reprizei a doua, Isac i-a trimis lui Rus, acesta a scăpat de marcaj, a trimis din 10 metri mingea pe lângă Contra și a deschis scorul.

La jumătatea reprizei secunde, arădeanul Tomozei a primit două cartonașe galbene în 7 minute și și-a lăsat echipa în 10 jucători. Nici în aceste condiții, Poli nu a fost în stare să pună în pericol buturile arădene și astfel a suferit cea de-a cincea înfrângere a sezonului.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu – Dam. Isac, R. Moise (Şeroni 77′) – Miculescu, Al. Ioniţă (Lorenzi 70′), Buhăcianu – Cip. Rus (Oct. Ursu 87′). Antrenor: Laszlo Balint.

ASU Poli: M. Contra – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş (Coadă 64′) – Dros, C. Popescu – Alin Manea (Ad. Ungureanu 52′), Ignea (Zabun 77′), Schieb – Mir. Axente. Antrenor: Mugur Guşatu.

Jucătorii arădeni au declanșat sărbătoarea în vestiar la finalul partidei.

♥️♥️♥️

Publicată de UTA Arad pe Duminică, 20 octombrie 2019

După acest rezultat, UTA a urcat pe poziția a treia în clasament, în timp ce ASU Poli a căzut pe locul 16, primul sub linia salvării, cu 13 puncte, la egalitate cu Universitatea Cluj.