VIDEO | Unul dintre cei mai TINERI marcatori din ISTORIA fotbalului

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat luni, 05 noiembrie 2018, ora 12:39,
Fernando-Ovelar

În ultimii ani, în lumea fotbalului își fac loc jucători tineri care doboară recorduri peste recorduri. Cu superstaruri precum Kylian Mbappe, Jadon Sancho sau Christian Pulisic, care strălucesc pe scena fotbalului în Europa, atenția lumii a fost captată de un puști din America de Sud, care a intrat în istorie drept unul dintre cei mai tineri marcatori.

La 14 ani, 9 luni și 27 de zile, Fernando Ovelar a înscris în campionatul din Paraguay, la doar o săptămână după debutul său la Cerro Porteno.

Golul nu a fost unul obișnuit și a venit într-un derby al primei ligi, între Olimpia Asuncion și Cerro Porteno. Fernando Ovelar a deschis scorul în minutul 15.

Nestor Camacho, care a marcat golul de 1-1, are 31 de ani, adică mai mult decât dublul vârstei lui Fernando Ovelar.

Meciul a atins cote dramatice, ultimele goluri fiind marcate în minutele 90+5, respectiv 90+13!

După 17 etape, Olimpia Asuncion este liderul clasamentului, cu 39 de puncte, iar Cerro Porteno ocupă poziția secundă, cu 32 de puncte. 41 de titluri a cucerit Olimpia, iar Cerro Porteno are 32.