VIDEO | Universitatea Craiova, la prima victorie în Liga 1. Debut senzațional pentru Fedele

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 12 august 2018, ora 17:42,
fedele-craioa

Universitatea Craiova a câștigat meciul din deplasare cu Dunărea Călărași, scor 3-1, în etapa a patra din Liga 1. Mijlocașul elvețian Matteo Fedele a debutat cu un gol fabulos, după un șut de la peste 30 de metri.

Oltenii au început mai bine și au avut o ocazie uriașă în minutul 34: execuţia în forţă a lui Burlacu a nimerit transversala; mingea a ricoşat apoi la Mitriţă, care a reluat peste poartă din poziţie ideală, singur cu portarul Straton.

La primul meci în Liga 1, elvețianul Matteo Fedele a înscris în minutul 45: şut de la peste 30 de metri care l-a lăsat fără replică pe Straton.

După pauză, Craiova a primit penalty, după o intrare neregulamentară a portarului Straton asupra lui Cicâldău. În minutul 53, căpitanul Alexandru Mitriţă a transformat lovitura de la 11 metri.

Dan Alexa a făcut două schimbări inspirate, iar jocul Dunării Călărași a fost mai bun. În minutul 63, Ndiaye Mediop a redus din handicapul gazdelor, după ce l-a păcălit pe portarul Pigliacelli cu un şut pe colţul scurt, profitând de o respingere greşită a fundașului Kelic.

În minutul 73, Alexandru Mitriţă l-a învins pe Straton şi din lovitură liberă. Decarul oaspeţilor a trimis pe centru, dar Kanda a deviat uşor balonul, astfel că Straton a fost păcălit şi nu a mai putut face nimic.

O victorie meritată pentru Universitatea Craiova, care și-a creat 16 ocazii de gol și a avut o posesie superioară. Este primul succes pentru trupa lui Devis Mangia în noul sezon al Ligii 1.

Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Şandru, Mendy – Simion, Monroy (L. Marinescu 59′), C. Puşcaş  – Missi Mezu (V. Munteanu 58′), Kanda (Şeroni 78′), N. Mediop.

U Craiova: Pigliacelli – Donkor (R. Popa 78′), Kelic, Briceag – Martic, Mateiu, Fedele (T. Ferreira 86′), Bancu – Burlacu (Baicu 77′), Cicâldău, Mitriţă.

Clasamentul Ligii 1

Pentru Universitatea Craiova urmează returul cu RB Leipzig din turul trei preliminar al Europa League. În prima manșă, nemții s-au impus cu 3-1.

calarasiliga 1alexandru mitrițădunarea calarasimitrițăcraiovauniversitatea craiova