VIDEO | Universitatea Craiova, în optimile de finală ale Cupei României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 25 septembrie 2018, ora 20:56,
Craiova-Gardos

Universitatea Craiova s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria cu Sportul Snagov, scor 2-0, pe arena ‘Ion Oblemenco’.

Florin Gardoș a deschis scorul în minutul 36, în urma unei lovituri libere. Cicâldău a trimis în forţă în centrul careului, iar fundașul era liber în 6 metri.

1 – 0 la pauză

? Pauză în #VulcanulDePeOblemenco: deținătoarea Cupei României conduce cu 1 – 0 în meciul cu CS Sportul Snagov. A înscris, pentru prima oară în tricoul Științei, fundașul Florin Gardos. Încă 45 de minute până în optimi. ?#BataliaPentruCupa#CampioniLaSuporteri#Stiinta70

Publicată de Universitatea Craiova pe Marţi, 25 Septembrie 2018

Florin Gardoș nu mai marcase în competiţiile oficiale din luna decembrie a anului 2013. Atunci, fundașul central evolua pentru FCSB.

Jovan Markovic a dublat avantajul deținătoarei Cupei României în minutul 74. Mitriță a centrat excelent din banda stângă. Este prima reușită în tricoul Universității Craiova pentru atacantul în vârstă de 17 ani.

Sportul Snagov a ratat două ocazii imense, la scorul de 0-0 și 0-1.

Snagov: A. Marinescu – Şt. Vlădoiu (Șerban 80′), V. Lică, Fl. Ilie, B. Stancu – Val. Bărbulescu (cpt.), L. Ion – Tazouti (Vlad Bărbulescu 78′), Buia, Hlistei – Cr. Dănălache (Borțoneanu 68′). Antrenor: Laszlo Balint.

U Craiova: L. Popescu – Donkor, Gardoş (Dimitrov 65′), Ferreira – Bărbuţ, Cicâldău (Mateiu 75′), Fedele, Bancu – Rocha, A. Burlacu (Markovic 60′), Al. Mitriţă (cpt.). Antrenor: Devis Mangia.

Tot marți, s-au mai calificat în optimile de finală ale Cupei României echipele FC Voluntari (2-1 cu FC Botoșani) și Csikszereda Miercurea Ciuc (2-1 cu Energeticianul Târgu Jiu).