VIDEO | Un viitor mai bun pentru FCSB! Roș-albaștrii s-au impus lejer la Ovidiu!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 decembrie 2019, ora 22:29,
coman fcsb viitorul

FCSB s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasarea de la Viitorul și a trecut peste echipa lui Hagi în clasament.

„Perlele” pe care Gigi Becali speră să ia zeci de milioane de euro au decis meciul de la Ovidiu.

Olimpiu Moruțan a semnat prima ocazie a roș-albaștrilor în minutul 14. Căbuz a respins șutul trimis de mijlocașul de la FCSB, de la 20 de metri.

Un minut mai târziu, Coman l-a încercat și el pe portarul Viitorului, de la distanță.

Căbuz a fost învins însă la fază fixă. Coman a executat perfect un corner de pe stânga, iar Soiledis, nemarcat la marginea careului mic, a trimis cu capul pentru 0-1.

FCSB a mai înscris o dată până la pauză.

Golul a fost creat de Moruțan și Coman. Primul a pasat excelent, iar „Mbappe” de România a șutat imparabil, cu stângul, la colțul lung.

FCSB a fost vioara întâi și după pauză. Coman a rămas cel mai periculos jucător al roș-albaștrilor.

În minutul 55, Coman a scăpat singur în careu, a întors pentru Tănase, însă șutul acestuia a fost deviat în corner de un adversar.

Tot pe contraatac, FCSB și-a mai creat o ocazie mare în minutul 71, când șutul lui Coman, din unghi, a fost respins de Căbuz.

S-a terminat 0-2, iar FCSB a ttrecut peste Viitorul în clasament.

ECHIPELE DE START:

Viitorul: Căbuz – Boboc, Mladen, Ghiță, de Nooijer – Ciobanu, Artean, Houri – C. Matei – Rivaldinho, G. Iancu
Rezerve:  Buzbuchi, P. Iacob, M. Dulca, Pitu, L. Munteanu, G. Ganea, S. Filip
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Bălgrădean – V. Crețu, Planic, Soiledis, Panțîru – Ov. Popescu, Nedelcu, Moruțan – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, C. Manea, L. Filip, Gnohere, I. Cristea, Vînă, A. Popa
Antrenor: Bogdan Vintilă

Arbitri: Radu Petrescu Florin Păunescu, Marius Badea