VIDEO | Un nou ȘOC în sferturile Ligii Campionilor! ”Cetățenii” lui Guardiola, eliminați de Lyon!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 august 2020, ora 23:52,
lyon city
lyon city

Ultimul meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor a produs un nou rezultat șocant: Lyon a eliminat-o pe Manchester City!

Formația lui Pep Guardiola o eiminase pe Real Madrid în optimile de finală, însă vicecampioana Angliei nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor în partida cu francezii.

Lyon a câștigat meciul cu 3-1 și completează careul de ași din Liga Campionilor.

Cornet a deschis scorul în prima repriză, cu o super-execuție.

Speranțele au fost aduse în tabăra ”cetățenilor” prin Kevin De Bruyne, care a egalat în minutul 69, din pasa lui Sterling.

Dembele a dat lovitura pentru Lyon, în minutul 79, din pasa lui Aouar.

Rezultatul final a fost stabilit de Dembele, care a reușit ”dubla”, în minutul 87.

În semifinale, Lyon o va întâlni pe FC Bayern, formație care a umilit-o pe Barcelona în sferturile de finală cu 8-2.

Careul de ași din Liga Campionilor este format din 2 echipe din Franța, Lyon și PSG, și două cluburi din Germania, Bayern și RB Leipzig.