VIDEO | Mitriță, gata de transferul carierei: ”Poate juca și la City”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 octombrie 2019, ora 18:24,
mitrita-norvegia-2

Un internațional român a primit doar cuvinte de laudă după remiza cu Norvegia.

”Tricolorii” au încheiat la egalitate partida cu nordicii, scor 1-1. Mitriță a deschis scorul în minutul 62, iar Sorloth a egalat în ultimele minute.

Gică Craioveanu, fost internațional, l-a lăudat pe Mitriță după partida cu Norvegia. Oficialul Universității Craiova este de părere că fostul jucător al ”Leilor din Bănie” poate ajunge și la Manchester City, campioana Angliei.

Au pus trei bestii în atac, au centrat şi ne-au surprins la acel gol. Poate cel mai bun joc pe care l-am făcut pe teren propriu. Eu spun de trei ani că piticul ăla, Mitriţă, e cel mai bun de la naţională.

În fotbalul modern, sunt foarte puţin jucători care driblează, iar piticul scoate adversari din joc, are tupeul ăla pozitiv, are momente sclipitoare. Mitriţă e un jucător unic şi, dacă ar învăţa să se apere, ar fi fabulos şi ar juca la Manchester City” a declarat Gică Craioveanu, la ProX.

6 milioane de euro este cota de piață a lui Mitriță, potrivit transfermarkt.com.

În MLS, fotbalistul român a marcat 12 goluri în 29 de meciuri pentru New York City, iar pentru echipa națională a punctat de două ori, în partidele cu Feroe și Norvegia.

În vestiarul formației din America, Mitriță l-a cunoscut pe Pep Guardiola, antrenorul lui City.