VIDEO | Umilinţă fără precedent pentru Barcelona! Bayern le-a dat opt goluri catalanilor!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 august 2020, ora 23:52,
barcelona bayern

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League după un succes istoric. Nemţii au călcat în picioare Barcelona, care nu mai primise niciodată în istorie opt goluri într-un meci din cupele europene. Duelul de la Lisabona s-a încheiat cu 8-2 în favoarea campioanei din Bundesliga.

Cel mai aşteptat sfert de finală UEFA Champions League a avut parte de un start exploziv. Bayern a marcat la prima acţiune de atac: Muller a deschis scorul după o combinaţie cu Lewandowski.

Trei minute mai târziu, Alaba l-a învins fără să vrea pe Neuer cu o intervenţie nefericită la centrarea lui Jordi Alba. Bayern a pus stăpânire pe joc, iar Barcelona s-a făcut de râs până la pauză. Perisic l-a învins pe Ter Stegen cu o bombă la colţul lung. Gnabry a marcat al treilea gol al nemţilor după serviciul de maestru al lui Goretzka. Muller a reuşit dubla din centrarea lui Kimmich, iar catalanii au primit pentru prima oară în istorie patru goluri într-o repriză.

După pauză, orgoliul catalanilor a tresărit la golul lui Luis Suarez.

Barcelona a fost pusă imediat la colţ: Alphonso Davies s-a distrat cu Semedo şi i-a oferit lui Kimmich al cincilea gol.

În final, golgeterul Lewandowski şi-a trecut numele pe tabelă cu al 54-lea său gol în actualul sezon, în toate competiţiile.

După centrarea de la gol, Coutinho, omul care nu a avut loc la Barcelona, a pus bomboana pe coliva catalanilor şi a închis tabela la 8-2 pentru Bayern după o dublă reuşită în câteva minute.

Bayern va întâlni în semifinale învingătoarea dintre Manchester City şi Olympique Lyon.