VIDEO | Umbra României, în Japonia! Eșec dur cu Suedia la Campionatul Mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 10 decembrie 2019, ora 15:12,
romania-suedia

Naționala de handbal a României a pierdut meciul cu Suedia, scor 22-34, în grupa principală a Campionatului Mondial din Japonia. ‘Tricolorele’ au cedat în repriza a doua, când suedezele au făcut spectacol.

La pauză, Suedia a condus România cu 14-9. Cristina Neagu a fost pe bancă în multe momente, întrucât resimte dureri la genunchi.

Singurul moment emoționant pentru România a fost intonarea imnului național.

Mellegard a fost MVP-ul partidei, cu 7 goluri marcate. S-au mai remarcat pentru Suedia Blohm, Gullden, Hagman și Lindquist, cu câte patru goluri.

Crina Pintea, Cristina Neagu și Aneta Udriștioiu au fost cele mai bune jucătoare ale României și au înscris câte trei goluri.

România a ajuns pe ultimul loc în grupa a doua principală de la Campionatul Mondial și nu mai are șanse să se claseze în Top 8 echipe.

‘Tricolorele’ vor juca miercuri ultimul meci, împotriva țării gazdă, Japonia, de la ora 11:00.