VIDEO | U Cluj a urcat pe primul loc în Liga a 2-a! Lobonț a câștigat duelul cu Bratu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 martie 2019, ora 17:15,
Lobont-Bratu

Universitatea Cluj a câștigat meciul din deplasare cu Aerostar Bacău, scor 2-1, în etapa a 25-a din Liga a 2-a. Ardelenii au urcat pe primul loc în clasament.

Alexandru Ichim a deschis scorul pentru ‘șepcile roșii’ încă din minutul 2.

Deși Aerostar Bacău a dominat atât prima repriză, cât și repriza secundă, U Cluj s-a desprins pe tabelă în minutul 80. Norbert Janos a înscris cu o lovitură de cap superbă, în urma unui corner.

Valentin Buhăcianu a redus din handicapul gazdelor în minutul 84, după o eroare colectivă în apărarea clujenilor.

Aerostar: Udeanu – Ţenea, Vişinar, Al. Ichim (cpt.), Carabela – Tăbăcariu, I. Chirilă (D. Drugă 77′) – H. Ilie, Al. Pop, Ciocâlteu – Buhăcianu. Antrenor: Florin Bratu.

U Cluj: Dur Bozoancă – Căpuşă, Andr. Cordoş, Berci – Al. Coman, K. Twumasi (G. Florescu 46′), Sepsi, Taub – Nic. Pîrvulescu, Gavra (N. Janos 77′), Goga (cpt.)(Axente 59′). Antrenor: Bogdan Lobonţ.

Universitatea Cluj are 7 victorii consecutive, iar ultimul eșec în Liga a 2-a datează din 17 septembrie 2018.

Duminică va avea loc partida Ripensia Timişoara – Sportul Snagov, iar marţi este programat meciul FC Petrolul – Energeticianul Târgu Jiu.